

Kwiaty rumianku to jedna z najbardziej znanych i zarazem popularnych roślin wykorzystywanych do lecznictwa. Wysuszony rumianek pospolity stanowi surowiec do naparów i herbat, które wykorzystywane są na wiele sposobów. Rumianek bogaty jest w substancje rzadko występujące w roślinach, jak antyalergiczne chamazuleny czy alfa-bisabolole. Można w nim znaleźć też flawonoidy i witaminę C.
Przy jakich dolegliwościach warto stosować herbatę z rumianku?
Jak podaje literatura zielarska rumianek ze względu na swoje właściwości ma zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne.
Wewnętrzne: może być stosowany jako środek przeciwskurczowy, przeciwzapalny oraz wiatropędny, a także w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
Zewnętrzne: może być stosowany jako środek przeciwzapalny do płukania jamy ustnej, gardła, do okładów na skórę, także do lewatywy i tamponowania.
Sposób użycia: 1 saszetkę herbatki zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na około 10- 15 minut.
Pić 2 razy dziennie. Przechowywać w suchym miejscu.
Przeciwwskazania: mimo, że w rumianku można znaleźć chamazulen, który ma właściwości antyalergiczne, to jednak stosowanie okładów z rumianku może powodować reakcję uczuleniową. Dlatego przeciwwskazania do używania rumianku to paradoksalnie alergia i skóra skłonna do podrażnień. Nie można go też stosować podczas terapii lekami farmaceutycznymi, ponieważ może osłabiać lub wzmacniać ich działanie. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym terapię przed wprowadzeniem herbaty z rumianku do swojej codziennej diety.
Składniki: koszyczki rumianku* 100%. *Produkt rolnictwa ekologicznego.
Waga: 50g