Stres Oksydacyjny
Stres Oksydacyjny ⁉️ Z tym określeniem spotykam się dosyć często czytając recenzję różnych produktów. Szczególnie podkreślane jest ono w suplementach nowej generacji takich jak np. Koenzym Q10.
Zagłębiając się w temat dotarłem do analizy na poziomie procesów komórkowych ludzkiego organizmu. Nie poddałem się jednak, próbując ująć temat, jak to mówią: „na chłopski rozum”.
No więc tak - podczas wymiany gazowej w komórkach pojawia się tlen i je odżywia. Niestety jakaś część komórki i zawarty w niej wolny elektron staje się „odpadem” (oksydantem lub tzw. wolnym rodnikiem), który należy usunąć z organizmu, aby nie łączył się z innymi komórkami i nie uszkadzał ich. Neutralizacją tych odpadów zajmują się komórki zwane antyoksydantami. Neutralizują one te wolne elektrony poprzez połączenie z własnym elektronem. Dzięki temu w organizmie istnieje równowaga.
W przypadku kiedy przez dłuższy czas w organizmie utrzymuje się wysoka zawartość wolnych rodników i nie ma wystarczającej ilości antyoksydantów, które mogłyby je zneutralizować może dojść do niebezpiecznego zjawiska, który nazywamy właśnie stresem oksydacyjnym. Uff….
Brzmi to groźnie, ale recepta na uniknięcie takiej sytuacji jest dosyć prosta – sport, zbilansowana dieta, dobry sen no i Q10 :)

Komentarze 0

Brak komentarzy w tym momencie.