OMAN KORZEŃ (50g)-100257
  • OMAN KORZEŃ (50g)-100257

OMAN KORZEŃ (50g)

6,50 zł
Brutto
OMAN KORZEŃ - Herbatka Oman wielki to urodziwy kwiat obdarzony niezwykłą mocą leczniczą i głębokim symbolizmem. Łacińska nazwa rośliny brzmi Inula helenium i odnosi się bezpośrednio do Heleny Trojańskiej. Oman wielki to roślina pochodząca najprawdopodobniej z Azji Środkowej i rozpowszechniona...
Dowiedz się więcej

OMAN KORZEŃ - Herbatka
Oman wielki to urodziwy kwiat obdarzony niezwykłą mocą leczniczą i głębokim symbolizmem. Łacińska nazwa rośliny brzmi Inula helenium i odnosi się bezpośrednio do Heleny Trojańskiej. Oman wielki to roślina pochodząca najprawdopodobniej z Azji Środkowej i rozpowszechniona całkiem szeroko w Europie.  Korzeń omanu stosuje się obecnie do aromatyzowania herbatek oraz robienia doskonałych nalewek. Do niedawna była to ceniona roślina lecznicza. Korzeń omanu wielkiego posiada charakterystyczny słodko-gorzki smak o dość ostrej nucie. Ta kompozycja w dość naturalny sposób kojarzy się ze wspomaganiem układu pokarmowego i, jak się okazuje, jest to skojarzenie bardzo trafne. Ziele przede wszystkim ma bowiem działanie stymulujące, ściągające i rozgrzewające, wpływając na wydzielanie enzymów, równowagę płynów w organizmie, a nawet apetyt. W rezultacie alkoholową nalewkę i herbatę z omanu wielkiego poleca się szczególnie przy klasycznej niestrawności, gazach jelitowych i wzdęciach, słabym wchłanianiu oraz braku łaknienia, biegunkach i mdłościach, a nawet pasożytach jelitowych i żołądkowych, łącznie z tasiemcem. Korzeń jest również bogaty w polisacharydy, zwłaszcza inulinę, oddziałując pozytywnie na mikroflorę bakteryjną jelit.
Drugim najpopularniejszym zastosowaniem omanu wielkiego jest walka z kaszlem, zwłaszcza uciążliwym, mokrym i duszącym. Korzeń żółtych kwiatów ma bowiem silne działanie wykrztuśne i wspomaga rozpuszczanie flegmy, uwalniając zablokowane drogi oddechowe. Zielarze polecają go nie tylko na zapalenie oskrzeli, ale także na krztusiec, tuberkulozę, a nawet astmę. Uważa się także, że ekstrakt z omanu jest w stanie zwalczać bakterie powodujące infekcje dróg oddechowych, więc poniekąd działa jak naturalny antybiotyk. Działanie to odnosi się nie tylko do kaszlu, ale także problemów z zatokami. W badaniach naukowych ekstrakt z omanu wykazuje również umiarkowany wpływ na szyjne węzły chłonne, obniżając ich obrzęk i zmniejszając stan zapalny. Oprócz wspomnianych wyżej zastosowań, zielarze wykorzystują stymulującą i regulującą moc omanu wielkiego także do leczenia zaburzeń miesiączkowania, szczególnie objawiających się brakiem menstruacji. Ważną wiadomością dla kobiet będzie również fakt, że herbaty i ekstrakty z omanu skutecznie zwalczają stany zapalne układu moczowego, działając przeciwbakteryjnie, ściągająco oraz moczopędnie. 

Sposób użycia: Jedną łyżeczkę zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na około 10 - 15 minut. Pić 1 - 2 razy dziennie.
Sporządzenie naparu – 2 łyżki korzenia zalać 1-2 szklankami wrzącej wody lub mleka; odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 2-6 razy dziennie po 100 ml; przy chorobach pasożytniczych – 200 ml 3 razy dziennie (napar z 2-3 łyżek suszu na 1 szklankę wrzątku, parzyć 20 minut). Stosować również do płukanek, nasiadówek, okładów i przemywania (np. skóry trądzikowej i łojotokowej). Do nosa zakraplać 2-3 krople naparu co 3-4 godziny, najlepiej wprowadzać do obu otworów nosowych za pomocą małego spryskiwacza.
Odwar: 2 łyżki korzenia zalać 2 szklankami wody, gotować 5 minut; odstawić na 20 minut; przecedzić. Pić przy nieżytach gardła i krtani po 50 ml co 2-3 godziny.
Nalewka: 100 ml sproszkowanego korzenia suchego lub świeżego zalać 250 ml alkoholu zimnego lub gorącego 40-60%; odstawić w ciemne miejsce na co najmniej tydzień; przefiltrować. Zażywać kilka razy dziennie po pół łyżeczki (w nieżytach układu oddechowego i zatok) lub 5 ml 2-3 razy dziennie – w innych schorzeniach. Do przemywania pryszczy, liszajów, ropni, owrzodzeń, ran (w stanie nierozcieńczonym) oraz skóry schorzałej (trądzikowej, łojotokowej, z wypryskami): 1 łyżka na 1-1/2 szklanki wody przegotowanej lub mineralnej (zdrojowej). 

Przeciwskazania: Jak z każdym dobrodziejstwem, z omanem nie należy przesadzać. Istnieją bowiem udokumentowane doniesienia, że spożycie zbyt wysokich dawek ekstraktu z korzenia Inula helenium powoduje wymioty, spazmy, biegunkę, a w rzadkich przypadkach nawet paraliż. Ponadto, nie poleca się przyjmowania omanu wielkiego pod żadną postacią w okresie ciąży oraz karmienia piersią                                          
Składniki: korzeń omanu 100%

Waga: 50g


Nowy produkt

Opinie

Napisz swoją opinię

OMAN KORZEŃ (50g)

Napisz swoją opinię