POKRZYWA LIŚĆ (100g)-100280
  • POKRZYWA LIŚĆ (100g)-100280
  • POKRZYWA LIŚĆ (100g)-100281

POKRZYWA LIŚĆ (100g)

11,71 zł
Brutto
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) o innych nazwach: pokrzywa dwupienna, pokrzywa wielka, pokrzywa parząca, żagajka wielka, koprywa, żogawka występuje prawie na całej kuli ziemskiej. Pokrzywa to nie tylko pospolita roślina, która powoduje nieprzyjemne doznania podczas kontaktu z jej liśćmi....
Dowiedz się więcej

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) o innych nazwach: pokrzywa dwupienna, pokrzywa wielka, pokrzywa parząca, żagajka wielka, koprywa, żogawka występuje prawie na całej kuli ziemskiej. Pokrzywa to nie tylko pospolita roślina, która powoduje nieprzyjemne doznania podczas kontaktu z jej liśćmi.  Znana jest w medycynie ludowej ze swoich antybakteryjnych właściwości i często nazywana naturalnym antybiotykiem. Herbatka z pokrzywy może zastępować czarną herbatę czy kawę. Ponieważ nie ma właściwości pobudzających, można ją wypić nawet przed snem, a do tego jest cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Preparaty z liści pokrzywy poprawiają przemianę materii, działają moczopędnie i mają właściwości hamujące krwawienia. Korzenie tej zacnej rośliny wykazują działanie moczopędne oraz wykorzystywane są do produkcji przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Pokrzywa stosowana jest w wspomaganiu leczenia różnego rodzaju krwawień (krwiomocz, krwawienia maciczne, krwawienia z nosa, hemofilia, krwioplucie, wymioty krwotoczne), anemii, krzywicy, ogólnego osłabienia, oparzeń i zapalenia skóry. Przyjmowanie preparatów z pokrzywy łagodzi dolegliwości związane z okresem klimakterium, z gośćcowym zapaleniem stawów, pęcherza, nerek, kamienicy wątroby, żółtaczki, wrzodów żołądka, stanów początkowej cukrzycy.  Pokrzywa pobudza i zwiększa wytwarzanie czerwonych krwinek i hemoglobiny. Pokrzywa poprawia też ogólną przemianę materii, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych, odprowadza złogi żółciowe z dróg przewodów żółciowych, poprawia pracę wątroby, wzmacnia żołądek. Oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego, zwęża naczynia krwionośne. Pokrzywa znajduje uznanie w leczeniu chorób dermatologicznych przy łojotoku skóry głowy i łupieżu, wypadaniu włosów, aftach, grzybicy skóry. Również onkologia znajduje pomocnika w chwaście jakim jest pokrzywa, wykorzystuje się ją do leczenia nowotworów występujących w postaci guzów czy narośli, zarówno tych wewnętrznych jak i nowotworów skóry. Nalewka i szampony z pokrzywy są skutecznym środkiem odżywczym dla cebulek włosów, leczy łupież i łojotok, zapobiega wypadaniu. 
 Chcąc powstrzymać krwotok z nosa, należy wprowadzić do nosa czopek z waty zwilżony sokiem z pokrzywy.
Podczas infekcji gardła, ust, jamy ustnej, błony śluzowej zaleca się płukanki rozcieńczonym sokiem ze świeżej pokrzywy.
Cale  świeże rośliny pokrzywy wykorzystuje się do tzw. chłostania części ciała zaatakowanych reumatyzmem, artretyzmem, rwą kluszową z bólami korzonków nerwowych.

Sposób użycia - Napar: 1 łyżeczkę liści zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez 5-10 minut. Lepsze jednak efekty daje wywar ze świeżych liści pokrzywy. 2 łyżki ziół zalewa się 2 szklankami gorące wody i gotuje na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Odstawia na 10 minut, przecedza i przelewa do termosu. Pijemy po pół szklanki  naparu 2-3 razy dziennie. Stosować zwłaszcza przy chorobach reumatycznych, przy biegunkach i kuracjach oczyszczających.

Na użytek zewnętrzny - Wyciąg spirytusowy: posiekane świeże lub suszone  liście pokrzywy zmieszać w proporcji 1:3 ze spirytusem, otrzymaną papką tzw. maceratem nacierać skórę głowy i włosy raz w tygodniu.                                

Przeciwwskazania: herbaty z pokrzywy nie można pić zbyt dużo. Cztery filiżanki dziennie to dawka maksymalna, aby zapewnić sobie korzystne działanie tej rośliny i nie spowodować np. wypłukania z moczem soli mineralnych z organizmu. Pokrzywa ma też właściwości obniżające poziom cukru we krwi, dlatego osoby chorujące na cukrzycę nie mogą jej stosować bez konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazaniem są także choroby narządów rodnych, zwłaszcza nowotwór, mięśniaki czy krwawienia. Nie mogą jej używać osoby z przewlekłymi chorobami nerek bez konsultacji z lekarzem, a także osoby po zabiegach chirurgicznych. Także, gdy w organizmie wykryto nadmiar żelaza, ponieważ pokrzywa podnosi jego poziom, a to także nie jest zdrowe.

Składniki: liść pokrzywy* 100%; *produkt rolnictwa ekologicznego.

Waga: 100g
Nowy produkt

Opinie

Napisz swoją opinię

POKRZYWA LIŚĆ (100g)

Napisz swoją opinię